Egy jogszabályban meghatározásra került, hogy a környezetvédelmi megbízotti tevékenység elvégzéséhez milyen végzettség szükséges. A végzettségen kívül fontosnak tartom, hogy olyan személy végezze el a környezetvédelmi megbízotti feladatokat, akinek már van több éves aktív gyakorlata van a környezetvédelmi feladatok elvégzésében, mert így hatékonyabban tud segíteni a rá bízott szervezetnek.
Hol van meghatározva, hogy milyen végzettség szükséges a környezetvédelmi megbízotti feladatok elvégzéséhez?
A környezetvédelmi megbízott alkalmazási és képesítési feltételeiről szóló 11/1996. (VII. 4.) KTM rendelet rögzíti, hogy a környezetvédelmi megbízotti tevékenységhez szükséges végzettségi követelmények. A rendelet két kategóriába sorolja a végzettségeket, úgy mint felsőfokú és mint középfokú végzettség. A végzettség szintje befolyásolja, hogy milyen tevékenység esetén lehet a különböző tevékenységek ellátni a környezetvédelmi megbízotti feladatokat. Azt, hogy milyen tevékenység esetén kötelező környezetvédelmi megbízott alkalmazása, azt külön cikkben ismertettem.
Elfogadott középfokú végzettségek
Az alábbi felsorolásban látható, hogy mely középfokú végzettséggel lehet a környezetvédelmi megbízott feladatokat elvégezni:
- környezetvédelmi szakelőadó (OKJ-szám: 53 5470 03),
- hulladékkezelő technikus (OKJ-szám: 525470 01),
- környezetvédelmi méréstechnikus (OKJ-szám: 52 5470 02),
- környezetvédelmi technikus (szakmacsoport szerint) (OKJ-szám: 52 5470 04),
- települési környezetvédelmi technikus (OKJ-szám: 52 5470 05),
- természetvédelmi technikus (OKJ-szám: 52 5470 06),
- környezet- és vízgazdálkodási technikus (OKJ-szám: 52 5842 01),
- víz- és szennyvíztechnológus (OKJ-szám: 52 5842 02),
- közlekedésépítő, környezetvédő technikus (OKJ-szám: 52 5832 03),
Fontos megjegyezni, hogy nem minden tevékenység esetén elegendő a középfokú végzettség.
Elfogadott felsőfokú végzettségek
Az alábbi felsorolásban látható, hogy mely felsőfokú végzettséggel lehet a környezetvédelmi megbízott feladatokat elvégezni:
- környezetmérnöki képesítés; vagy
- felsőfokú természettudományi vagy műszaki végzettség és felsőfokú környezetvédelmi képesítés; vagy
- felsőfokú természettudományi vagy műszaki végzettség és 3 év környezetvédelem területén szerzett gyakorlat;
- hulladékgazdálkodási technológus (OKJ-szám: 55 5470 01) képesítés; vagy
- környezet és hidrotechnológus (OKJ-szám: 54 5470 01) képesítés;
Hogyan járj el környezetvédelmi megbízott kiválasztása során?
A jogszabály csak arról rendelkezik, hogy a külön jogszabályban meghatározott jelentős környezeti hatású tevékenységeknél milyen végzettség szükséges a környezetvédelmi megbízotti feladatok elvégzéséhez. Az listákban nem szereplő tevékenységek esetében is javasolt felkészült környezetvédelmi megbízott alkalmazása, mert a környezetvédelmi jogszabályok betartása minden szervezetnek kötelező, függetlenül a végzett tevékenységtől és a tevékenység kapacitásától. Az elmúlt 30 év tapasztalata alapján azt mondhatom, hogy döntően felsőfokú végzettséggel rendelkező személyek végzik ezt a tevékenységet, így nem a végzettség számít a megfelelő környezetvédelmi megbízott kiválasztása során.
A végzettségen kívül fontosnak tartom, hogy olyan személy végezze el a környezetvédelmi megbízotti feladatokat, akinek már több éves aktív gyakorlata van a környezetvédelmi feladatok elvégzésében, több iparágban tudott tapasztalatokat szerezni és ismeri a környezetvédelmi hatóságok által elvárt és a környezetgazdálkodásban elfogadott jó megoldásokat is.
Egy felkészült környezetvédelmi tanácsadó hatékonyan tud segíteni a környezetvédelmi megbízotti feladatok elvégzésében is.