A környezetvédelmi megbízott alkalmazása a hatályos jogszabályok alapján nem minden szervezetnek kötelező. Azonban számos ok van, amely miatt érdemes gyakorlattal rendelkező környezetvédelmi szakemberre bízni a környezetvédelmi feladatok elvégzését minden szervezetnek. Ezeket az okok mutatom be a cikkben.
Ki lehet környezetvédelmi megbízott?
A környezetvédelmi megbízottaktól elvárt a megfelelő szakmai végzettség, amelyet részleteiben a a környezetvédelmi megbízott alkalmazási és képesítési feltételeiről szóló 11/1996. (VII. 4.) KTM rendelet határoz meg részleteiben. Azonban javasolt, hogy megfelelő gyakorlattal és tapasztalattal is rendelkezzen, az iparági jó megoldásokat ismerje, hogy megfelelően tudja segíteni az őt megbízó szervezeteket.
Miért előnyös képzett szakemberre bízni a környezetvédelmi megbízotti szolgáltatást (26+3)?
A nagy gyakorlattal rendelkező környezetvédelmi megbízott alkalmazásának számos előnye van, amelyeket az alábbi felsorolásban mutatom be:
1. Ismeri és folyamatosan nyomon követi a különböző jogszabályi előírásokat. Így a képviselt szervezetet tájékoztatni tudja a vonatkozó kötelezettségekről.
2. Tudja azonosítani, hogy milyen környezetvédelmi kötelezettségek vannak az adott szervezetnél. Így elkerülhető, hogy a szervezet a hatóság látókörébe kerüljön azáltal, hogy egy kötelezettség nem kerül teljesítésre.
3. A szervezetnél felmerülő környezetvédelmi kérdésekre megfelelő válaszokat és megoldásokat tud adni.
4. Ismertetni tudja az egyes kötelezettségek teljesítésének gyakorlatát, a kötelezett szervezeteknek teljes körű tájékoztatást tud adni a kötelezettségekről és a megoldásokról.
5. Tudja, hogy milyen adatok szükségesek a szervezettől a megfelelő környezetgazdálkodás elvégzéséhez. Így a szervezet erőforrásait csak minimálisan veszi igénybe. Nem terheli a szervezet alkalmazottait felesleges adatigénylésekkel, nem zaklatja a kollégákat többször, további adatigénylésekkel.
6. Kapcsolatot tart a környezetvédelmi hatóság képviselőivel. A hatósági követelményeket, elvárásokat és gyakorlatot jól ismeri.
7. A hatósági helyszíni ellenőrzés során meggyőzően tudja prezentálni, hogy a szervezet hogyan teljesítette a vonatkozó kötelezettségeket.
8. A környezetvédelmi hatóság által kiadott határozatok tartalmát megfelelőn tudja értelmezni és a képviselt szervezet számára át tudja adni a szükséges információkat.
9. A környezetvédelmi hatóság által kiadott határozatokat megfelelő megőrzéséről gondoskodik.
10. A különböző környezetvédelmi engedélykérelmek és dokumentációk megvalósításához tud segítséget nyújtani.
11. Strukturált formában gyűjti a környezetvédelemmel kapcsolatos információkat, amely így a szervezet számára is megfelelően hozzáférhetőek. Valamint felhívja a figyelmet arra, hogy 5-10 évig meg kell őrizni bizonyos dokumentumokat.
12. Kapcsolatot tart a hulladékelszállító, -kezelő szervezetekkel, bekéri tőlük a nyilvántartásukban szereplő adatokat és engedélyeiket.
13. Közreműködik a megfelelő hulladékgazdálkodási gyakorlat (gyűjtés, nyilvántartás, átadás, adatszolgáltatás) kialakításában.
14. Ki tudja alakítani a szükséges és elégséges környezetvédelmi nyilvántartási rendszert.
15. A környezetvédelmi feladatokat ellátó személyeknek részletesen el tudja mondani a szükséges feladatokat, amely megvalósításához megfelelő támogatást biztosít.
16. Kapcsolatot tart a környezetvédelmi méréseket végző laboratóriumokkal, a jegyzőkönyvben szereplő adatokat értelmezni tudja.
17. Tudja, hogy az egyes adatszolgáltatásoknak mikor van a határideje, mikor kell elkezdeni az adatgyűjtést, hogy időben elkészülhessen a bevallás.
18. Elkészíti a környezetvédelmi adatszolgáltatásokat a megfelelő információtartalommal.
19. Ismeri az OKIRkapu egyes adatszolgáltatási moduljait, ismeri azok kapcsolatait, tudja hova milyen információ beírása szükséges.
20. Hatékonyan tudja kezelni az OKIRkapu adatszolgáltatási moduljainak hibajelzéseit, tudja, hol a hiba, milyen adat vagy hivatkozás nem megfelelő. Így elkerülhető az egyhelyben járás, tanácstalanság.
21. Felismeri, ha az OKIR rendszerben nem megfelelő adat lenne rögzítve és meg tudja tenni azok hathatós javítását a megfelelő adatlapok (KÜJ, LAL) kitöltésével.
22. Ha a szervezet nem rendelkezik a megfelelő azonosítókkal (KÜJ szám és KTJ szám), akkor ezeket be tudja kérni a megfelelő adatlap kitöltésével a környezetvédelmi hatóságtól.
23. Hatékonyan tudja javítani a környezetvédelmi hatóság által jelzett hibákat az adatszolgáltatásokban, rendszerint kötelezett szervezet bevonása nélkül. Szükség esetén egyeztetést folytat a környezetvédelmi hatósággal.
24. Garanciát vállal az általa elvégzett tevékenység megfelelőségére.
25. Rendszeresen tart helyszíni bejárást és oktatásokat, amellyel hozzájárul a szervezet környezetvédelmi kultúrájának emeléséhez.
26. A kialakításra kerülő vagy a már kialakított környezetközpontú irányítási rendszer (ISO 14001) támogatásában is tud segítséget nyújtani.
+1. Nem kell többet aggódni a környezetvédelmi feladatokat teljesítése miatt.
+2. A környezetvédelmi feladatok teljesítése miatt felelősség már nem a tiéd.
+3. A felszabadúló idődben azzal foglalkozhatsz, ami igazán fontos számodra.
Ha a fenti lista pontjainak teljesítése valóban nem okoz neked problémát, akkor valóban nincs szükséges képzett szakember alkalmazására, bátran végezd el te a környezetvédelmi feladatokat. Ha azt látod, hogy egyedül nem tudod vagy nem szeretnéd a környezetvédelmi kötelezettségeket teljesíteni, akkor kérj bátran segítséget.